Czy splot łańcuszków może mieć swój początek w marynistyce? Tak – przynajmniej jeden z nich stworzony jest w oparciu o ten model. Czas przedstawić Ankier, jeden z najbardziej oryginalnych splotów w historii.

Geneza

Sploty łańcuszków mają różną genezę. Ankier był owocem pewnego niecodziennego pomysłu, w którym ktoś wpadł na to, by stworzyć splot w kształcie łańcucha przytrzymującego okrętową kotwicę. I właśnie stąd wzięła się angielska nazwa tej formy splotu o egzotycznym dla Polaków brzmieniu Anchor (po polsku kotwica).

Wygląd zewnętrzny i charakterystyka

Ankier jest jednym z najbardziej wytrzymałych splotów łańcuszków, o ile rzecz jasna są one w miarę masywne. Każde z ogniw jest ułożone względem sąsiadującego w sposób naprzemienny. Oznacza to, że pierwsze z nich stoi na krawędzi bocznej, podczas gdy kolejne jest obrócone względem niego o 90 stopni. Kolejną, specyficzną cechą tego splotu jest charakterystyczne, duże ogniwo, które łączy się z dwoma sąsiadującymi z każdej strony. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że taka konfiguracja nie jest jedyną. Przykładowo można znaleźć takie sploty, w których to duże ogniwo nie występuje.

Zastosowanie i specyfikacja

Ankier (Anchor) to sploty łańcuszków w LumariGold, które nie są przeznaczone dla konkretnej grupy odbiorców. Owszem, najbardziej zadowolonymi z nich będą miłośnicy marynistyki, ale to nie wszystko. Splot ten pokochają zarówno mężczyźni, dla których jest on wystarczająco mocny, jak również kobiety, które cieszy ciekawe jego zdobnictwo. Co więcej, dzięki dość zróżnicowanej strukturze, Ankier nie wymaga zastosowania dodatkowych ozdób, gdyż sam dla siebie jest wystarczającą dekoracją.

Podsumowując, Ankier jest połączeniem masywnych i bogato zdobionych splotów łańcuszków. Jest on jednocześnie jednym z najbardziej uniwersalnych wzorów, które pokocha każdy.

Kategorie: Biżuteria