Jeszcze do niedawna męski sygnet spotykany był na palcach panów stosunkowo rzadko. Jednak w ostatnim czasie sygnety męskie cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów. Są one nieco ekstrawaganckim elementem męskiej garderoby, który wybierają osoby pewne siebie oraz posiadające wysublimowany gust.

Jakie znaczenie ma męski sygnet?

Obecnie męskie sygnety stanowią synonim elegancji oraz wyszukanego stylu. Sygnet w tłumaczeniu z języka łacińskiego oznacza ozdobny pierścień. W dawnych czasach tego typu ozdoba miała przede wszystkim funkcję praktyczną i wykorzystywana była jako pieczęć do laku. W oku biżuterii umieszczany był wówczas zatem herb lub monogram danego rodu lub władcy. Obecnie sygnet utracił swoją użytkową funkcję i stanowi on przede wszystkim element dekoracyjny. Jego noszenie wzbudza jednak nadal zainteresowanie i nikogo nie pozostawia obojętnym. Jego noszenie związane jest bowiem ze swoistym prestiżem oraz w wielu wypadkach ma wartość sentymentalną. Sygnety bowiem często stanowią pamiątki rodzinne i są przekazywane od pokoleń z ojca na syna.       

Jak należy prawidłowo nosić sygnet męski?

Sygnety męskie tutaj dostępne powinny być noszone na serdecznym palcu lewej ręki. Jest to tradycja polska, która jednak może być odmienna w innych krajach. W krajach anglosaskich na przykład sygnet męski noszony jest na małym palcu prawej dłoni. Wielu współczesnych panów przywiązuje nieco mniejszą wagę do wieloletniej tradycji i nosi sygnet zgodnie z własnymi indywidualnymi preferencjami. Co ciekawe, podczas wyboru palca powinni oni jednak mieć świadomość tego, że każdy z nich ma nieco inny wymiar symboliczny. Kciuk nierozerwalnie związany jest z bogactwem, zaś palec wskazujący symbolizuje przywództwo. Palec środkowy oznacza równowagę, serdeczny – siłę charakteru, natomiast mały palec – indywidualizm.